Želvy - úvod

Chovné prostory pro suchozemské želvy


Každý druh želvy potřebuje ke zdárnému chovu trochu odlišné podmínky, jedno je však pro všechny druhy suchozemských želv stejné - co největší plocha chovného zařízení. Je to nutné hlavně z důvodu udržení želv ve správné kondici, dále kvůli možnosti odlišných teplot v různých částech chovných prostorů. Venkovní letní chov (a zimování) želv je proto v tomto směru nejvhodnější varianta. Toto platí samozřejmě pouze pro evropské želvy.Typy výběhů pro vnitřní chov :


Menší druhy želv lze chovat ve skleněných teráriích, pro větší druhy (a větší počty jedinců) je ideální tzv. želví stůl.


Terárium : Výšku terária volíme spíše menší - s ohledem na to, aby želvy neměly možnost přelézt boční stěny. Dále je nutné přihlédnout ke způsobu zavěšení osvětlení : svítidlo musí být zavěšeno ve správné výšce nad substrátem. Terárium může být buď shora otevřené (výhodou je dobrá cirkulace vzduchu a také lepší přístup ke zvířatům). Výhoda uzavřeného terária je pro změnu to, že lépe drží teplotu a potřebnou vlhkost, kterou některé druhy a hlavně jejich mláďata vyžadují.


Želví stůl : Jedná se v podstatě o vodorovnou desku ohraničenou dostatečně vysokými stěnami (kvůli zamezení utěku želv). Lze ji zhotovit z jakéhokoliv běžně dostupného materiálu (dřevo, polystyren, ytong, cihly apod.). Já preferuji jako ideální stavební materiál ytong - lze ho rychle a dobře opracovávat a tvarovat. Po nanesení vrstvy lepidla je navíc téměř nesavý. Při použití dřeva (případně dřevotřísky) je nutné celý stůl pokrýt nepromokavou plachtou - kvůli vlhkosti. Jinak hrozí riziko nasáknutí dřeva a následně tvorby plísní.


Jako podklad se pro většinu druhů nejčastěji používá drcené kokosové vlákno smíchané s pískem (přibližně na dvou třetinách chovných prostor - teplejší část želvího stolu). Na zbylou třetinu je vhodné umístit různé oblázky, vápenný štěrk nebo písek (chladnější část). Dále je vhodné po ploše rozmístit občasné překážky jako větve, kameny, kůru apod. V chladnější zóně je vhodné umístit hromadu sena - do které se želvy rády zahrabávají. Nutností je také umožnit želvám úkryt před přímým světlem. Vzhledově lze prostory oživit teplomilnými květinami jako sukulenty, tlustice, aloe a jiné. Podklad terária je dle míry znečištění nutné občas kompletně vyměnit.


Samozřejmě nesmí chybět vhodně situované místo na potravu (miska, tácek, kus dlaždice, kachlička apod.) a miska na vodu (nutná pro africké druhy) - oboje je lepší umístit do chladnější části.Venkovní chov :


Co se týče venkovních výběhů - jejich vzhled závisí pouze na fantazii chovatele. Při stavbě je nutno přihlédnout ke způsobu života jednotlivých druhů.


Potřebná výška oplocení pro želvy zelenavé a vroubené je rozdílná než například pro želvy paprsčité. U evropských želv je ideální tak vysohá ohrada, aby želva při postavení na zadní nohy nedosáhla na okraj ohrazení. Naopak u paprsčitých želv z důvodu stavby těla a krunýře stačí ohrada mnohem nižší. Při venkovním chovu malých mláďat je dobré kvůli dravcům zabezpečit výběh i shora - například pletivem.


Pro některé druhy je nutno hrazení také zapustit do země kvůli nebezpečí podhrabání. Nejhlouběji je nutno ohrazení zapustit pro želvy stepní, méně pro želvy zelenavé a vroubené, nejméně například pro želvy paprsčité a pardálí.


Jako podklad je nejvhodnější zachovat přírodní podloží - hlína s trsy trávy, občasné keříky (a jiná stinná místa), kameny, větve. Pro kladení vajec je vhodné mít ve výběhu hromadu hlíny, kde si samice vždy vybere vhodné místo. Na menší části terénu lze také použít vrstvu písku, štěrku nebo kamení.


Dále by zde měla být bouda nebo jiná zastřešená část výběhu, která slouží jako úkryt při nepřízni počasí. Pro chov afrických želv by tato bouda měla být zateplená a temperovaná s poklesem teplot maximálně k cca 15°C.


Pro krmení je vhodné zvolit místo ve výběhu, které je jednoduše omyvatelné (například betonová deska nebo plochý kámen). Pro africké želvy je žádoucí i miska na vodu.


Úvodní stránka Druhy želv Chovné prostory Osvětlení u želv Mláďata k prodeji Nabídka terárií Kontaktní údaje

© Copyright  zelvy.org@